streda 5. decembra 2012

Xing Hai Phoenix Xiao 2009 "Fénix"

Ďalšou shu vzorkou je dvojča s Xing Hai Long Xiao 2009 "Drak" je jeho brat "Fénix". Obaja sú z roku 2009 z rovnakej oblasti Meng Hai či továrne Xing Hai zlisované do 100g koláčíkov. Rozdiel, ktorý možno nie je úplne badateľný z fotiek je to, že phoenix má silnejšiu fermentáciu. Čo sa odzrkadľuje aj na tom, že farba celého koláča je o niečo tmavšia ako pri drakovi.

 
Vôňa toho trojročného pu-erhu je veľmi jemná príjemne oriešková nasládla a trochu zatuchlešia ako pri drakovi. Rovnako je tu možné zacítiť aj jemnučké ovocné tóny.


Prvé dva nálevy som po skúsenostiach z "Lung" volil 30 sec. Prvý bol veľmi jemnučký žiadne výrazné tóny sa nedostavili.Druhý už bol tzv. klasická ropa. Nepriehľadná tmavo červená tekutina plná príjemne hutnej orieškovo sladkej chuti so slabučkým ovocným tónom a príjemne jazyk hladiaca krémová aróma.


Postupne som predlžoval dĺžku lúhovania teda 30-30-1-1-2-5. Z použitého množstva niečo okolo 3-4g som pripravil celkovo 7 nálevov.

Listy boli čisté drobné bez stoniek na drobno nasekané a plné veľkého množstva svetlých tipsov, ktoré pekne spestrujú tmavý koláč. 


Veľmi príjemný mladý čajík, ktorý je narozdiel od svojho brata draka silnejší intenzívnejší a tmavší. Osobne som tam nevidel až taký priepastný rozdiel nevidel, čiže oba čaje boli veľmi dobré.   

2 komentáre:

  1. Včera jsme ho okusili. První nálev slabší, ale to už tak bývá. Pak 5 velmi silných a plných. Na cenu 200Kč velmi dobrý. Sice by mohl být trochu jemnější, ale tato jemnost se pak objevuje až u mnohonásobně dražších čajů. Pak následovaly 4 slabější nálevy avšak pořád chutné. dobrý čaj, koupě celých koláčů nelituji.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ja mladé shu puerhy prirovnávam k nevyblázneným deťom. Rýchlo stratia chuť, ktorá nie je rozležaná a plná ako pri tých starších.

      Odstrániť