pondelok 14. januára 2013

2009 Mengku Wei Zui Yuan Sheng Zhuan Cha

Prvý čaj z už spomínanej veľkej nahromadenej čajovo-vzorkovej (po)vianočnej nádielke je Mengku Wei Zui Yuan. Jedná sa o 100g útlu tehličku, ktorá je pomerne jemne lisovaná, tak že sa lístky ľahko dajú od seba oddeliť.

The first tea from my  after-christmas present is Mengku Wei Zui Yuan. It is a small 100g brick which is softly molded and the leafs are easy to be separated.


Tento sheng pu-erh pochádza z oblasti Mengku, Lincang, Yunnan a jeho výrobca je Shuangjiang Mengku Tea Company.  Tento čaj bol zbieraný niekdy na jar roku 2009 a následne zlisovaný podľa obchodu, kde som ho kupoval (Slávne Čaje), v polke apríla 2009.

This sheng pu erh came from the area of Mengu in Lincag and province of Yunnan and its producer is the  Shuangjiang Mengku Tea Company. The tea was collected during the spring of 2009 and molded in the mid of April 2009.


Odlúpil som asi 3g z tejto doposiaľ pre mňa neznámej tehličky. Nedá sa povedať, že by sa mi podarilo odlúpiť nejaký súvislý kúsok, ktorý by držal pokope. Skôr by sa to dalo prirovnať ku mao che. Lístky vo vyhriatom zhongu voňali veľmi jemne nasládlo s drevnato-listnatým podtónom. 

I separated about 3g from this unknown brick. I was not able to separated some coherent piece. The material I would compare to mao cha not an regular molded brick. The leafs in the warm gaiwan smell sweet and little bit woody and leafy.


Podľa prvého nálevu som si ho zaradil, ako tie horkasté drevnaté a živicové shengpu ako je napr. Lincang Green. Tak nejak by sa dali aj prvé nálevy charakterizovať, teda jemne horkastá chuť s živicovou a drevnatou arómou.

Based on the first infusion I would classify it as typical bitter as for example the Lincang Green. This taste was characteristic for the set of first infusion.   


Avšak tento trend sa menil hneď po pár nálevoch, kedy som v ústach začal v dochuti cítiť výrazne sladkú chuť, ktorá sa začala podobať na tie sladké lekváre ako je napr. YouLe.

Ako som už spomínal tak sa jedná o trochu odležaní čaj, čo bolo vidieť aj na farbe nálevu, ktorá sa ako listy na jeseň zhnedla a ku žltkastej farbe sa pridal aj medový odtieň.

After a few infusions this trend was changed into a sweet jam shengs as YouLe.

As I mentioned, this is a little bit mature tea. So, it was possible to see it on the color which was yellow-brown with honey shade.


Z vyľuhovaného listu sa dá súdiť, že sa jedná o tips spolu s druhým lístkom.

Osobne tento čaj hodnotím pozitívne, nejedná sa síce o žiadnu raritu či inú nedeľnú senzáciu, ale je to kvalitný a dobrý čaj. V prípade záujmu ho dostať v českom e-shope Slávne Čaje

From the used leafs I was able to say that it is made of tips with the second leaf.

Personally, I consider possessively, it is not a specialty or other unusual delicates but it is a good and quality tea. In a case of interest you can find the tea on Czech e-shop Slávne Čaje.  

4 komentáre:

  1. S tímhle čajíkem jsem měl trochu problém. Nevím kam se posunul za poslední dobu, ale ještě před půl rokem jsem se musel při přípravě soustředit, dát správné dávkování a teplotu aby mne uspokojil ... ale po vychytání problémů je ten čajík super. Asi si ho teď uvařím a porovnám jestli se opravdu někam neposunul :) Pěkné foto šálků :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. toto som chcel ochutnat :-) nevychangujes vzorku za daco z mojej zbierky? :-)

    OdpovedaťOdstrániť