štvrtok 23. mája 2013

Big Green Tree Yiwu 2004

Peťo Staník z pu-erh.sk sa vrátil po dlhej ceste z Yunnanu a Yixingu a doniesol odťal pekné konvičky ale aj zopár zaujímavých archívnych / odležaných / vyzretých shengov. Prvý, ktorý som mal možnosť ochutnať bol shengpu z Yiwu. Má už pekných 9 rokov a bol hodnú chvíľu skladovaný respektíve zrel vo vlhkých podmienkach rodnej zeme Taiwane a neskôr v GuangZhou.

Peter Staník came back from Yunnan and Yixing and he broad nice teapots but also a few nice archive shengs. The first, which had chance to taste, was shengpu from Yiwu area. It has 9 years and for whole time it was stored at homeland in Taiwan and later in Guangzhou.


Práve to, že bol uskladnený vo vlhkých podmienkach také roky sa odzrkadľuje na celom charaktere čaju. Veľmi ťažko opísateľná je vôňa. Je jasne z nej cítiť vyzretosť a mentolové linky doplnené sladkou možno až melasovou arómou. Niekde v úzadí je ešte posledná stopa po čerstvosti, ktorá sa vyznačuje jemnou sladko ovocnou chuťou. To ku čomu by som celkovo túto vôňu si dovolil prirovnať je ku vône borovice či pínie.

However, it was stored in humid environment it had changed the character of whole tea. The smell was mature and I felt the menthol line which were supplied with sweet almost molasses aroma. Somewhere in the back wa the last vestige of old fresh which was significant with sweet fruity aroma. I compared it to the smell of pine wood.


Musím uznať, že od prvého nálevu až po posledný trochu prázdny (ako vravím vypranom náleve) nálev nebolo nič čo by nejak vyrušovalo. Naozaj pekná priam až dokonalá jemná chuť, ktorá bola plne sladká a dominantnou mentolovou linkou a borovicovou arómou. Dochuť sa niesla v doznievaní mentolovej linky a pekne sladnoúcou chuťou. Avšak chýbalo nejaké špecifické zakončenie.

I must say that from the first infusion till the last there was nothing disturbing. The taste was nice almost perfect and fully sweet with dominant menthol line and pine aroma. In the after taste was still present menthol and nice increasing sweet taste but there was missing some significant end.


Nálev mal vyzretú tmavo oranžovo/hnedo až červenú farbu. Listy boli neboli moc v celku a z fragmentov bolo zjavné, že listy síce boli veľké ale žilnaté neboli.

Na záver tento čaj hodnotím veľmi pozitívne. Pôsobil príjemne a vyvážene nič nerušilo. V prípade záujmu ho možno nájsť zatial ako 7g vzorku a možno časom aj ako celý 400g koláč :)

The infusion had nice mature dark orange / brown almost red color. The leafs were cut and I did not find any whole leaf. From the fragments were obvious that they were big but the veined was poor.

In the conclusion I valuate this tea positive. It was nice, light and nothing was disturbing. In a case of interest you can find it as a 7g sample or later may as a whole 400g cake.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára