pondelok 29. júla 2013

Zhejiang Shi Feng Single Estate Long Jing 2013 some thoughts about summer

Dnes by mal byť najteplejší letný deň v roku a možno až v histórií, ale je ráno ani nie 8 hodín a je ešte iba "príjemných" 27°C. Už dávno som nemal svoje obľúbené shnegy, ale celé týždne mile a s radosťou "otrokárim" so zelenými čajmi :) 2013 Nepal Ilam Green zapíjam tým najznámejším čínskym zeleným čajom Long Jing a naopak. Krásne je to leto :)

Today it should be the hottest day in the year and maybe the hottest in the history, but it's 8 am morning and the temperature is just "nice" 27°C. For a long time I haven't had some sheng, but whole weeks I am drinking green tea. I am alternating 2013 Nepal Ilam Green with the most famous china green tea - the long jing. The summer is great :)


To čo je krásne je tá možnosť, že počas leta som minimálne v hektickej a rozhorúčnej Bratislave, ale migrujem z miesta na miesto. Týždeň strávim tam, týždeň inde. Prebalím ruksak a idem z jedného kúta Slovenska do druhého z jedenej paže do druhej diery. No,ale ako to súvisí s čajom? Všade kam idem si prirodzene so sebou beriem čaj a krásne je pozorovať ako s inou vodou, nadmorskou výškou a prostredím čaj chutí. Inak chutí na Kysuciach a odlišne chutil v horách pri Handlovej a ešte úplne rozdielne bude chutiť na kopaniciach pri Lučenci zo studničky s večne mrazivou vodou. To je krása leta, migrovanie. Obmieňanie miest, ľudí, vôd a prostredia.

Kysuce
What is nice about the summer is that during summer I am out of the hectic and warm Bratislava but I am migrating from place to place. One week I spend here other there. I am just repack my backpack and go from one corner of the country to the other, from one "end of the world" to another. So, how does it relate to tea? Everywhere I go I take tea (how obvious) and it is nice to observe how with changing water, altitude, and environment is the tea changing. It taste different in Kysuce and different in hills near to Handlova and completely different it will taste from the cold water from the well in hamlet somewhere near Lučenec. This the beauty of summer the nomadic way of live. Changing places, water, people, and environment.


Jedným z čajov, ktoré som mal možnosť ochutnať na rôznych miestach je Long Jing z Levieho vrchu. Má obvykle sladko orechovú vôňu na sladkom ovocnom kvetinovom pozadí pripominajúcou vodný melón s krémovou štruktúrou. Chuť je sladko kyseľkavo orechová so ovocno-kvetinovým zakončením. Listy sú sviežo a takmer jednofarebne zelené. Nálev má sviežo zeleno žltú farbu. Veľmi príjemný lahodný a ľahký čaj. Prípravu som volil 70-75°C, 5-6g na 200ml a časy: 20, 30, 1min, 1:30.

One of the tea which I had the possibility to taste in different areas is Long Jing from Lion hill. I it has typical sweet nutty smell on the sweet fruity background which reminded me water melon. The taste is nice sweet nutty with fruity flowery aftertaste. The leafs were fresh one color green. The infusion had fresh yellow-green color. It is very light and nice tea. For the preparation I used:  70-75°C, 5-6g on 200ml and times: 20, 30, 1min, 1:30.  

Leto je naozaj iné ročné obdobie, ktoré čajom moc nepraje, ale ukazuje iné krásy.

The summer is really different season, which is not very pleasant to tea but it shows other beauties.

2 komentáre: