utorok 17. decembra 2013

2013 Tai Pin Hou Kui

Tai Pin Hou Kui (太平猴魁) v preklade Opičí náčelník z hory Hou Kui či prípadne Pokojný opičí náčelník sa zaradzuje medzi Lung Ching, Tie Guan Yin a ostatných 10 slávnych čínskych čajov (zoznam všetkých). Nakoľko je jeden z najslávnejších čajov, tak má veľa napodobním a menej podarených súrodencov.

Tai Pin Hou Kui (太平猴魁) in translation means Peaceful monkey leader or Monkey leader from Hou Kui mountain is categorized as one of the Ten Great Chinese Teas as well as Lung Ching, Tie Guan Yin. However, it is a famous tea and it means that it has many fake and other no well-done siblings.


Keď som ho v čajovom dome objavil, tak ma prekvapili listy, ktoré boli naozaj obrovské - zlisované asi na minimálnu možnú hrúbku a roztlačené / natiahnuté asi na dĺžku 10-15cm o šírke od 1cm "stoniek" až do 5cm, fakt enormné. Čo vytvára síce, nazvime to politicky korektne, pekný estetický zážitok, ale praktické to nie je a odhadnúť dostatočné množstvo je ešte o niečo horšie.

When I saw it in Tea House I was impressed with the leafs which were enormous pressed into extremely thin plates 10-15cm long and 1-5 cm wide. Well political correctly said nice aesthetically "experience" but not very practical and to estimate the right amount even worse :)  


Vôňou zapadá presne medzi čínske zelené čaje, má veľmi podobnú vôňu ako Lung Ching, teda sladko orieškovú spolu s jemne pečenou arómou. Po opláchnutí by sa dalo rozprávať aj o korenistých tónoch.

The smell perfectly fit into other Chinese green teas and it has very similar smell to Lung Ching which means it is sweet nutty combination with light baked aroma. Washed up leafs had also spicy aroma.
 

Pri chuti ešte pri Lung Ching ešte ostaneme... Na zelenom trávnatom základe, ktorý môže pripomínať japonsku Matchu, je postavená sladká oriešková aróma s ľahkými kvetinovo ovocnými odtieňmi a priamou korenistou linkou. Dochuť ako býva zvykom pri zelených čajoch (čínskych špeciálne) nie je dómenou, je len ľahko sladká a otvára sa do ovocných tónov. Nálev mál svetlo žlto-zelenú farbu.  

The taste is also very similar to Lung Ching. On the green grassy basement, which remind me Japaneses Matcha, lays sweet nutty aroma with light flowery fruity tones and direct spicy line. The aftertaste as well as in other green teas is not the domain. It is just light sweet and it opens into fruit tones. Infusion has light yellow-green color.

1 komentár:

  1. Jeden z mých neoblíbenějších čajů. Bohužel, rychle stárne, asi jako Dračí studna. Kolují o něm doslova legendy.
    Hezká degustačka! :-)

    OdpovedaťOdstrániť